שלושת מבצרי הדמוקרטיה
שלושת מבצרי הדמוקרטיה

משה קצב הוא נשיא מדינת ישראל

 

אף שאין לי חשש לחוסנה של הדמוקרטיה הישראלית, אנחנו צריכים לעמוד על המשמר. יש סימנים של שחיקה, יש סימנים שמעוררים דאגה

 

ברצוני לברך את המכון הישראלי לדמוקרטיה על ההחלטה להוביל בדיקת הלכי רוח, מגמות והגיגים בנוגע לאופייה ואיכותה של הדמוקרטיה הישראלית. אנחנו זקוקים לבחינות כאלה מעת לעת. המדדים האלה בוודאי יסייעו לנו לעצב טוב יותר את הניהול העצמי ואת ניווט הדרך שלנו.

אני מייחס חשיבות מיוחדת דווקא לבחינת הלכי רוח ביחס לדמוקרטיה בקרב בני הנוער. ככלות הכל, בני הנוער נתונים להרבה השפעות, זעזועים ושינויים. אנחנו, המבוגרים, מתנתקים לפעמים מהתמקדות בצורך הזה, שוכחים לפעמים שבהתבטאויות שלנו ובמעשים שלנו אנחנו גם משפיעים על נפשו של הנוער. ייתכן  שההשפעה הזאת היא השפעה ארוכת טווח, ולפעמים גם בלתי הפיכה.

התחוללו הרבה מאוד שינויים במדינת ישראל, וגם כאשר היו מזעריים, הם מצטברים וההשפעה שלהם יכולה להיות מכרעת. אם עמדות בני הנוער כפי שהתבטאו בסקר המכון הישראלי לדמוקרטיה מבטאות מגמה ארוכת טווח, הן צריכות לעורר אצלנו המבוגרים יותר תשומת לב ודאגה. והנה, בה בעת, נחשפנו לשני נתונים שבוודאי משפיעים על בני הנוער. נתון אחד הוא שהנוער חשוף יותר לפעילות אלימה ומעורב יותר בפעילות אלימה בחברה הישראלית. נתון אחר הוא שהנוער הישראלי נתון יותר למצוקות חברתיות, לרעב, לעוני. שני הנתונים האלה אינם יכולים להיות מנותקים מהדיון על הלכי רוח ומגמות של הנוער הישראלי ביחס לדמוקרטיה.

אני מאמין שאין עם המחוסן לחלוטין מפני הלכי רוח אנטי דמוקרטיים. ערכי הדמוקרטיה יכולים להיות עמוקים בתודעה של עם, אבל הם גם יכולים להשתנות, והם נתונים לזעזועים ולשינויים. מנהיגות חייבת בכל עת לעמוד עם היד על הדופק, לבחון את ההתרחשויות, את התהליכים, את השינויים והתמורות בחברה. הדבר נכון במיוחד ביחס לחברה שבה נרצח ראש ממשלה מסיבות פוליטיות, במדינה שבה קיים טרור רצחני המלווה אותנו הרבה שנים, מדינה שנתונים מעידים על גידול גובר והולך בהיקפי העוני, מדינה שבה יש מתיחויות ושסעים, מאבקים בנושאי דת ומדינה. אלה מרשמים כמעט בדוקים לפגיעה בערכים דמוקרטיים, והם עלולים לעורר הלכי רוח אנטי דמוקרטיים, במיוחד בקרב נוער, שהוא יותר תמים, מקבל את הדברים ומגיב בצורה שונה מאתנו המבוגרים. ההיסטוריה, גם זו של מאה השנים האחרונות, יכולה להצביע על משטרים דמוקרטיים שהתמוטטו רק בהשפעת אחד מהגורמים שציינתי פה.

לפי ההתרשמות שלי, על פי התוצאות של סקר המכון לדמוקרטיה, החברה הישראלית מחוסנת מפני אותם זעזועים. עברנו הרבה מכשולים ויכולנו להם. מדינת ישראל, ככלל, מתמודדת נכון על ערכי הדמוקרטיה. העובדה הזאת היא תוצאה של תודעה, של השקעה במערכת החינוך, אבל גם של שלושה מבצרים שעומדים לרשות הציבור הישראלי ומגינים על הדמוקרטיה ומבטיחים את חוסנה ומחשלים אותה.

יש לנו כנסת, שהיא מייצגת, מאוד מגוונת. בכנסת הזאת יש 13 מפלגות, בכנסת הקודמת היו 17 מפלגות, והדבר מעיד שהכנסת נותנת ביטוי לכל הלכי הרוח, לכל דעה, לכל אמונה, לכל מחנה. זה בוודאי פורק חלק ניכר מהמתחים שיכלו להתעורר בתוך החברה הישראלית, אם לקבוצות או לדעות לא היה ביטוי בבית הנבחרים שלנו.

המבצר השני הוא מערכת המשפט הישראלית. היא מאוד מעורבת, מאוד משפיעה, מאוד דומיננטית. בקרב בני הנוער יש הערכה גדולה מאוד לכנסת ולבית המשפט. בית המשפט, מעצם היותו מרכזי, דומיננטי, משפיע ומעניק תחושת ביטחון לאזרחי ישראל, מהווה מקור גדול להלכי רוח דמוקרטיים, וחוסם הלכי רוח אנטי דמוקרטיים.

המבצר השלישי הוא התקשורת הישראלית. כמי שישב הרבה שנים בממשלה ובכנסת, אני יכול לומר שלתקשורת הישראלית יש לפעמים השפעה רבה יותר על המתחולל בחיינו מאשר לממשלה ולכנסת. בעצם היות התקשורת בעלת עוצמה והשפעה, היא בוודאי חוסמת הלכי רוח אנטי דמוקרטיים בחברה הישראלית.

אני מודאג מהעובדה שעל פי הסקר, המבוגרים מתייחסים לכנסת יותר בביקורת מאשר בני הנוער. יש לציבור בכללו, ציבור המבוגרים, פחות אמון בכנסת. הלכי רוח כאלה הם בוודאי מסוכנים לדמוקרטיה. אנשים מתייחסים לכנסת כאל מוסד שמייצג את השלטון, ושוכחים שהכנסת היא בעצם הרשות, הסמכות, שמייצגת את העם, והיא המגן והמייצג העליון של העם לפני השלטון. משום כך, אני מקווה שהנתון שבני הנוער נותנים יותר אמון בכנסת מהמבוגרים איננו קוניוקטורלי, ואיננו תוצאה של תמימות בני הנוער, אלא הוא מבטא תודעה, תוצאה של הקניית ערכים דמוקרטיים באמצעות מערכת החינוך וגורמים נוספים.

הדמוקרטיה הישראלית היא יציבה ואיתנה. אין מפלגה בישראל שאיננה מקדשת, בכל תנאי, את ערכי הדמוקרטיה. היו חילופי שלטון מעת לעת, לפחות ב-25 השנים האחרונות. השלטון עבר מימין לשמאל, משמאל לימין. החברה הישראלית בשנים האחרונות מלוכדת יותר, מאוחדת יותר. הלכידות הזאת נובעת אולי גם מאירועים חיצוניים בחיי המדינה והחברה, אך היא מעניקה לנו ביטחון רב יותר ביחס לחוסנה של הדמוקרטיה הישראלית.

התרשמתי מהרגישות שמגלים בני הנוער, יותר מאשר המבוגרים, לזכויות המיעוט, זכויות ערביי ישראל, למצוקה החברתית, ומהנכונות שלהם לשרת שירות ביטחוני באופן יותר נחוש, החלטי. כל אלה הם בוודאי סימנים שהנוער שלנו גדל באווירה יותר איתנה ממה שנדמה, אולי.

 *

אף שאין לי חשש לחוסנה של הדמוקרטיה הישראלית, אנחנו צריכים לעמוד על המשמר. יש סימנים של שחיקה, יש סימנים שמעוררים דאגה. עלינו להיות בטוחים שאותם סימנים מעוררי דאגה לא יהיו ביטוי למגמה גוברת, אלא יהיו אלמנטים קוניוקטורליים שאפשר לחסום ולטפל בהם. הנתונים המדאיגים שהשתקפו בסקר בולטים מאוד. חלק מהם יכולים להיות מושפעים ממה שקורה במערכת החינוך, מהאווירה הציבורית. יכול להיות שזו אחת המשימות שוועדת דברת צריכה לקחת על עצמה, איך לחזק את הזהות הלאומית, איך לבסס את התודעה של בני הנוער ביחס לערכי הדמוקרטיה.

אני מאוד מודאג מהנתונים על התמיכה של בני הנוער בסרבנות. אני מאוד מודאג מהכמיהה למנהיג חזק, מחוסר שביעות הרצון של בני הנוער מהדמוקרטיה הישראלית. אפשר כמובן לתרץ כל נתון כזה, אבל לא הסיבות והתירוצים צריכים לעניין אותנו. אני מאוד מודאג מהנתונים על הרצון להגר ממדינת ישראל. כבר היום יש בארצות הברית 400,000 ישראלים. הוריהם בוודאי היו פה בתש"ח, היו פה במבצע סיני, היו במלחמת ששת הימים, מלחמת יום הכיפורים. הם בוודאי קשורים בטבורם, בנשמתם, למדינת ישראל ולערכיה. אצל הדור השני הקשר הזה בוודאי יתרופף. אינני יודע מה יקרה עם הדור השלישי, ואני מאוד מודאג ביחס לדור הרביעי. הם בוודאי יתערו בחברה האמריקאית לחלוטין, ירגישו פחות זיקה נפשית, רגשית, דתית, לאומית, היסטורית לעם היהודי. מעניין שבקרב הנוער היהודי דווקא 35% החילוניים הביעו רצון לא לחיות בישראל. זה נתון מאוד מאוד מדאיג.

הדימוי שיש לבני הנוער ביחס לשלטון הוא יותר חזק משל המבוגרים, אבל העובדה ש-36% מהנוער סבורים שכדי להגיע לצמרת צריך להיות מושחתים מאוד, מדאיגה. אני חושב שהם טועים. אך אוי לנו אם ההערכה של הנוער בעניין הזה היא נכונה. אני חושב שצריכים להיות מודאגים מהירידה בקרב בני הנוער, בהשוואה לשנת 2003, ברגש הגאווה בישראליות ובהזדהות עם מדינת ישראל.

אני בטוח שהנתונים שהציגו לפנינו אנשי המכון לדמוקרטיה ילוו את הצמרת במדינת ישראל לאורך זמן. חשוב שהדבר יעמוד על סדר היום. חשוב שנדע להפיק את הלקחים הנכונים, וחשוב שנכלכל את צעדינו בהתאם, כדי לחזק את הדמוקרטיה הישראלית ולחזק את הסולידריות הלאומית, ובוודאי כדי להגביר את הזיקה של בני הנוער לערכיה של מדינת ישראל.

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

התחל עצור
8
17/09/2020
פנייה דחופה בעניין נוהל החינוך המיוחד מתכונת למידה ...
8
13/09/2020
אנו מתנגדים מכל וכל להחרגת החינוך המיוחד מכלל ...
8
10/09/2020
8
9/09/2020
אבקשכן להקפיד בזמן מחלה להודיע למפקחת הישירה שלכן ...
8
9/09/2020
מידע וטפסים לעובדי הוראה בסיכון פורסם בפורטל
שלבי חינוך
דלג על שלבי חינוך
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד