כבוד לעיסוקו של העובד - "בשביל
כבוד לעיסוקו של העובד - "בשביל

כבוד לעיסוקו של העובד - "בשביל כבוד צריך לעבוד"

זהבה נפתלי

גן "שרון" הוא גן הטרוגני. הילדים הם משכבות סוציו=אקונומיות שונות. הורי הילדים בעלי רמות השכלה שונות ועוסקים בעיסוקים ומקצועות שונים ומגוונים. במהלך שנות עבודתי בגן נתקלתי במקרים בהם ילדים זוכים לכבוד או לחילופין מושפלים על=ידי חבריהם בהתאם לעיסוק ההורים (ילד שאביו שוטר/איש צבא זוכה לכבוד, ילד שאמו עוזרת בית - סופג עלבונות).

החלטתי לקיים בגן פעילויות שבעקבותיהן ישנו הילדים את התייחסותם לבעלי המקצועות השונים.

באסיפת ההורים הראשונה הצגתי את הנושא השנתי בפני ההורים. ההורים התבקשו לשתף פעולה עם הצוות החינוכי ולהשתתף בהרחבת הידע של הילדים והעשרת עולמם במטרה להשפיע על התייחסותם לבעלי מקצועות שונים.

ההורים מילאו שאלונים לגבי מקצועותיהם ועיסוקיהם והתבקשו להגיע לגן ולספר לילדים על עבודתם.

שיתפתי את ההורים במטרות העיקריות של היוזמה:

1. חשיפת הילדים למקצועות שונים ומגוונים ותרומתם לחברה.

2. טיפוח כבוד וגאווה למקצועות בהם עוסקים הורי הילדים.

3. פיתוח יחס של כבוד לעיסוק/מקצוע של כל אדם.

דרך העבודה

אחרי חגי תשרי ההורים קיבלו הודעה כי אנו מתחילים בסדרת הרצאות הורים בגן בימי שישי. על לוח הורים בגן תלינו רשימה של תאריכים וכל הורה התבקש להירשם במועד הנוח לו.

                                   

זהבה נפתלי, גננת בגן "שרון" הרצליה.

לכל הורה שנרשם, נקבע מפגש עם הגננת ובו תיכננו יחדיו כיצד להתאים את ההרצאה לרמת ההבנה/הידע של הילדים בגן, באילו אמצעי המחשה להשתמש וכיצד ניתן לשתף את בנם/בתם בהרצאה. הורים שבמסגרת עבודתם לובשים מדים התבקשו לבוא במדים. כן התבקשו ההורים להביא עמם כלי עבודה וספרות מקצועית.

במפגש, שיתפתי את הילדים בכוונה להזמין בכל יום שישי הורה לספר לנו על עבודתו/עיסוקו וביקשתי מן הילדים לעודד את ההורים להגיע לגן.

האמא הראשונה שהתנדבה להרצות בפני הילדים בגן היא וטרינרית. היא שוחחה עם הילדים על מקצוע הווטרינריה, אהבתה והנאתה בעבודה, הסבירה על מחלות בעלי=חיים, על טיפול בבעלי=חיים ועל חיסונים. כמו כן ציינה את הערך של יחס כבוד לבעלי=חיים ומניעת התעללות. היא הביאה איתה חלוק רופא, תיק רופא וכלב. היא הדגימה לילדים כיצד ניתן לשמוע עם המַסְכֶּת את דופק הלב של הכלב ואיפשרה לכל ילד בגן להתנסות בכך. בתה עזרה לידה, הגישה לה את כלי עבודתה מן התיק וסיפרה כיצד היא מטפלת בכלבה.

בתום ההרצאה הילדים שאלו שאלות.

במפגש האחרון, שוחחנו במליאה על האירוע. הילדים סיפרו על חוויותיהם ורשמיהם. כל ילד קיבל דף סיכום ובו תקציר של ההרצאה, שם ההורה המרצה ושם בנו/בתו של המרצה ולקח את החומר הביתה.

לאחר ההרצאה הראשונה התנדבו הורים רבים להרצות. מיגוון המקצועות היה רחב ומעניין מאוד. להלן מספר דוגמאות:

- אופה בקונדיטוריה.

- עובד במכבסה (ניקוי יבש).

- תדריכנית טיסה.

- שרברב.

- עורך=דין.

- איש צבא קבע.

- דיילת קרקע.

- עובד מוסך.

הורים רבים הביאו עמם תמונות ועלונים הקשורים בעבודתם ובתום ההרצאה נתנו לכל ילד שי קטן (לדוגמה: אבא, שהוא איש צבא קבע, חילק לכל ילד דף ובו סמלי כל חילות צה"ל).

כל הורה שהרצה בגן קיבל כרטיס ברכה ובו הבעת תודתם של ילדי הגן והצוות על נכונותו להקדיש לנו מזמנו, לשתף אותנו ולספר לנו על עבודתו/מקצועו.

בעקבות ההרצאות נערכו בגן פעילויות שונות, כגון:

- משחקי התאמה - בעלי מקצוע וכלי עבודה.

- חידונים שונים.

- משחק דרמטי - בעלי מקצוע.

הכנו בגן קלסר הרצאות ובו תויקו סיכומי כל ההרצאות ותמונות שצילמנו במהלך ההרצאה או בפעילות אחריה.

אורחים שנכנסו לגן גילו התעניינות ביוזמה ועיינו בקלסר ובתמונות.

סיכום

ההנאה שהפקנו (הילדים, הצוות וההורים) מן ההרצאות היתה גדולה ביותר. הילדים נחשפו למיגוון מקצועות רחב ומעניין מאוד: ההרצאות העשירו את עולמם של הילדים ואת הידע הכללי שלהם (לא כל ילד זוכה להפגש ולשוחח עם תדריכנית טיסה ולשמוע על חשיבות התיאום בין הטיסות בשמיים, סוגי מטוסים ומסוקים, תאונות טיסה וכו').

חשוב לציין כי הרצאות ההורים תרמו לשיפור הביטחון העצמי של הילדים. כדי להמחיש זאת אספר על אחד הילדים, שהוא בעל קשיים בריכוז וחסר ביטחון עצמי. אביו של ילד זה עובד במוסך. בהרצאה שלו סיפר האב לילדים על חלקי הרכב (תוך הדגמה עם מכונית קטנה), הראה לילדים את כלי העבודה שלו (מברגה, פטיש...) והילדים שאלו אותו שאלות שונות.

בנו הגאה ישב לידו בעיניים נוצצות וחיוך רחב ועזר לאביו בהדגמה של פעולות הכלים. האושר ניכר על פני הבן והאב.

הישג נוסף שהשגנו בעקבות היוזמה הוא חיזוק ושיפור הקשר של ההורים עם ילדי הגן והצוות.

להורים הסתבר כי הם נהנו להרצות בגן וחששם הראשוני התפוגג לאחר מספר דקות. תגובות הילדים ושאלותיהם גרמו להם הנאה רבה ולכן הורים נוספים הביעו רצונם להשתתף בהרצאות.

 

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

התחל עצור
8
21/10/2020
ועדת חינוך משותפת
8
15/10/2020
הסדרת העבודה של הסגל האקדמי
8
15/10/2020
ברצוני לעדכן אתכם כי הסתדרות המורים מקיימת ...
8
15/10/2020
קבינט הקורונה קיבל היום החלטה להחזיר את גני הילדים ...
8
14/10/2020
מענה טלפוני 03-6922922 בשעות 15:00-08:00
שלבי חינוך
דלג על שלבי חינוך
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד