פרחים לכל השכנים
פרחים לכל השכנים

פרחים לכל השכנים

מודי זנדברג

משכונת רמת ישראל בחיפה, שהיו בה ארבעה רחובות בסך הכל, יצאו שלושה חכ"ים.

בשנות השישים היא היתה מעין כפר בתוך העיר.

 

השכונה שבה גדלתי בילדותי בחיפה היתה בת ארבעה רחובות. שניים מהם יצרו טבעת, ושניים חצו את אותה טבעת דמיונית לרוחב. כביש אחד חיבר את "העיגול" של רמת שאול לשאר העולם.

בתחילת שנות הששים היו מעט מאוד מכוניות ברמת שאול. התושבים נסעו באוטובוס. הורי מספרים, שכאשר איחר מי מהשכנים בבוקר, היו הנוסעים מכריחים את הנהג להמתין לו, שלא יפספס את הנסיעה לעבודה.

רמת שאול היתה מעין כפר בתוך עיר. כולם הכירו את כולם. את הדלתות לא נעלו, והמתנ"ס המקומי היה מוקד משיכה. שם צפו בסרטים (טלוויזיה לא היתה אז), שיחקו פינג-פונג ועוד. היתה תחושה של חברותא בסגנון של פעם. הורי גידלו פרחים בגינתם, ובימי ששי היו מחלקים את הפרחים לשכנים בכל רחבי השכונה.

גדלתי אל תוך מציאות מאוד מוגנת ואופטימית. סדר היום היה מורכב מלימודים בבית הספר בשכונה, הכנת שיעורי בית (עליהם הקפידו הורי), ומשחקים עם החבר'ה. כמעט בכל בלוק בשכונה התגורר ילד מכיתתי, וכל יום בארבע היינו נפגשים למשחקים, בונים "קבוצה" או "מחנה", משחקים בכדורגל או פושטים על "הפס הירוק", גן שהקיף את השכונה וחצץ בינה לאזור המגורים הסמוך, בחיפוש אחר הרפתקאות. מאוחר יותר התחלנו להתרכז סביב מגרש הכדורגל - או בשמו השכונתי, "האימון" - לחוג כדורגל בהדרכת מאמן.

שיחקנו כדורגל, הרבה. האלילים שלנו היו  פלה, ריבלינו, והמועדפים עלי היו יוהאן קרויף ופיטר לורימר. במגרש הכדורגל היתה אפילו "ליגה", שבה שיחקה נבחרת רחוב אחד נגד נבחרת רחוב אחר או שכונה אחרת. בכל יום ששי אחר הצהריים היינו מתכנסים בשולי מגרש הכדורגל, לצפות ב"גדולים" משחקים את משחקם השבועי. ה"גדולים", אנשים המבוגרים מאתנו בעשר עד 15 שנה, המשיכו את המסורת הזו עד לפני כמה שנים.

אף פעם לא היינו לבד. תמיד היו חבר, חברה או כיתה לשחק אתם. לא פעם עשינו דברים נחשבים במיוחד, כמו גידול נחשים או ציפורים, הפקת סרטי 8 מ"מ על עצמנו (אז עוד לא היה וידיאו), מופעי קוסמות. אפילו את הטקסטים למסיבת הסיום של בית הספר העממי כתבנו בעצמנו.

חוץ מזה, עשינו גם קצת עסקים. בחופש הגדול של כיתה ד' החלטנו שהגיע הזמן להרוויח כסף. שנה לפני כן ניסו כמה מאתנו את כוחם בעבודה כנערי משלוח במכולת השכונתית, אבל לא נרשמו תוצאות פיננסיות מרשימות. המטרה היתה לחסוך כסף ולקנות כלב קולי , מושא חלומותינו הקולקטיביים. אז עלה הרעיון המסחרי המבריק למכור פופקורן ושתייה לממתינים לנסיעה באוטובוס. בסוף אותו קיץ רשם כל ילד הכנסת שיא של שמונה לירות, אבל כלב התחלתי לגדל רק בגיל מאוחר יותר.

באחד מארבעה רחובות השכונה התגוררה לימור לבנת, עד גיל עשר בערך. אני גדלתי ברחוב השני, ובשלישי מתגורר עדיין הח"כ לשעבר ממפ"ם, משה עמר. הרחוב הרביעי, כל ישראל חברים, עדיין ממתין לחבר הכנסת שייצא ממנו. בשכונה גרו גם עורכי דין, רופאים, קצין בכיר מאוד במשטרה – ניצב מרדכי רון המנוח, וגם יענקל'ה רוטבליט, שהוריו עדיין מתגוררים ברחוב שבו נולדתי. אותו אינני זוכר, אבל עד היום מתנהל ויכוח, בשאלה אם השיר שכתב לאריק איינשטיין, "השריקה של התנועה", מתייחס לסניף כרמל צרפתי של הנוער העובד והלומד, תנועת הנוער שהלכנו אליה ללא הבדלי מין או השקפה פוליטית.

קשה לומר שבבית שגדלתי בו שררה דוגמטיות פוליטית. אבי היה איש בן-גוריון ורפ"י. סבי מצד אמי היה איש מפא"י קלאסי. היו  בבית ויכוחים בעניינים פוליטיים עם בני משפחה וחברים, אבל הוריי מעולם לא ניסו להשפיע או לאכוף עלי את דעותיהם.  כנער, אהבתי לשמוע את מנחם בגין ז"ל, ונמניתי  עם המתכנסים בכיכרות ובעצרות העם שנאם בהן. על הקיר מעל מיטתי היה תלוי פוסטר בחירות עם דיוקנו של בגין, לצד פוסטר של סרג'נט פפר ותמונות של יוהאן קרויף וקבוצת הכדורגל לידס יונייטד.

בקן כרמל צרפתי, סניף "התנועה" שאליו השתייכתי, הייתי בין מובילי הקו המנוגד  לאידיאולוגיה שניסו למכור לנו המדריכים. לא הייתי בודד. בין החבר'ה היו לא מעט שחשבו כמוני, ויחד היינו "אופוזיציה" לשמאל בכל הפעולות בעלות הגוון הפוליטי. ברגע מסוים הבנו שלמפגשים בתנועה ערך חברתי בלבד, עשינו מעשה ועזבנו. בכך תם הפרק "הסוציאליסטי" בחיי. בה-בעת, השכונה גדלה והלכה. בתים חדשים צמחו, נוספו כבישים ששמו קץ לניתוק ולשלווה, וגם אנחנו פנינו איש לדרכו.

חלק מהחבר'ה כבר אינם בחיים. אחרים נדדו אל ארצות זרות. אחד חזר בתשובה. לכל אחד משפחה ובית חדש. כמה הקימו את ביתם בשכונה, כמו בנים ממשיכים במושב, אבל לכולם זכרונות ילדות קסומה ושלווה בסגנון של פעם.

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

התחל עצור
8
26/10/2020
בקרת תקן ומבחני מיצ"ב לא יתקיימו בשנה"ל ...
8
25/10/2020
בימים האחרונים החלו להיכנס לגנים בקרים מטעם משרד ...
8
21/10/2020
ועדת חינוך משותפת
8
15/10/2020
הסדרת העבודה של הסגל האקדמי
8
15/10/2020
ברצוני לעדכן אתכם כי הסתדרות המורים מקיימת ...
שלבי חינוך
דלג על שלבי חינוך
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד