רעיה ויוסי אופנר: אנשים לאורך השביל
רעיה ויוסי אופנר: אנשים לאורך השביל

מסע מצולם עם מסע "נפגשים בשביל ישראל" 2010

הצילומים בצבע לאורך הגיליון צולמו לאורך מסע "נפגשים בשביל ישראל"  2010. צלמי המסע הם משתתפיו.

"נפגשים בשביל ישראל"  הוא מסע רגלי שנתי לאורך שביל ישראל, לזכר סמ"ר אבי אופנר ו-72 חבריו לאסון המסוקים, ולזכר כל הנופלים במערכות ישראל ובפיגועי הטרור. זהו

מסע תשע-2010, שהתקיים השנה בפעם החמישית, החל כמסע משפחתי . יוסי ורעיה אפנר שכלו את בנם-סמ"ר אבי, לוחם פלחה'ן הנח'ל באסון המסוקים בשנת 1997 .המסע הראשון – 'אב"י (אפשר ביחד) בשביל ישראל" - התקיים באביב 2002  לזכר אבי  ו-72 חבריו שנספו יחד איתו. כיום המסע הנו מיזם משותף של "צו פיוס" (המממנת העיקרית של הפרוייקט), עמותת 'אב"י בשביל ישראל', "החברה להגנת הטבע" ו"המדרשה באורנים". בשנות קיומו של הפרויקט צעדו קרוב לשלושים אלף איש שהיו שותפים לחוויה משמעותית של היכרות ושיח מקרב בין קצוות שונים בחברה הישראלית. נעשה מאמץ להביא אל השביל קבוצות מכל רובדי החברה הישראלית, גם את אלה ששבילי ישראל ונופיה אינם זמינים להם מסיבות שונות. המסע הוא א-פוליטי בהגדרתו.

 ההליכה לאורך שביל ישראל מהווה פלטפורמה ייחודית לדיאלוג פורה, להיכרות עם הזהות והמורשת הישראלית-יהודית. המסע מעניק למשתתפים תחושה של שותפות במשהו טוב ונכון, והבנה שניתן להיפגש עם השונה לכבד אותו, לחפש ואף למצוא את המשותף. זהו מפעל חף מכל ציניות, המאפשר מפגש אמיתי עם הארץ ויושביה, בוחן בעין פקוחה את הקשיים, מאיר את ההישגים המרובים, ומחפש דרכים לבניה משותפת.

הנצחת הנופלים, אחד הערכים היחידים שנותרו בקונצנזוס הישראלי, היא חלק מהותי בפרויקט. היא מאפשרת  הנצחה מכובדת ללא השקעת משאבים כספיים ו/או גיוס כוחות שאינם מצויים תמיד אצל הציבור השכול. יחד עם זאת ההנצחה אינה משרה אוירה של אבל וכבדות במהלך המסע.

למסע מתכונות קבועה:

1. טקס פתיחת הבקר והקדשת קטע הצעידה היומי למי מהנופלים במערכות ישראל (ובפיגועי הטרור) שמשפחתו או חבריו מבקשים להקדיש יום צעידה ואו לצעוד לזכרו.

2. הליכה  מודרכת בשביל ישראל לאורכה של הארץ, בסיוע מדריכי "החברה להגנת הטבע".

3. סדנת לימוד יומית, אותה מכינים ב"מדרשה באורנים", הנערכת מדי יום על השביל בקבוצות קטנות ועוסקת בשאלות הנוגעות לזהות הישראלית יהודית.

4.  מפגש סוף- יום עם אישיות, חברה או קהילה, המייצגים עשייה בנושאים  חינוכיים'/תרבותיים/חברתיים או מפעלים חשובים  אחרים בחברה הישראלית. בסופו של דבר, נחשפים הצועדים לפסיפס המייצג אנשים שונים ועשייה מגוונת המתקיימת בישראל.

המסע המתקיים מדי שנה באביב, מתחיל באילת  כאשר שביל ישראל הוא הציר המרכזי ממנו יוצאים לעתים לשבילים נוספים-למשל לירושלים. המסע מסתיים באתר ההנצחה לחללי אסון המסוקים בשאר ישוב.

האתר המתעד את מפעל המסעות הוא http://www.avi-beshvil-israel.org.il

 

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

התחל עצור
8
25/10/2020
בימים האחרונים החלו להיכנס לגנים בקרים מטעם משרד ...
8
21/10/2020
ועדת חינוך משותפת
8
15/10/2020
הסדרת העבודה של הסגל האקדמי
8
15/10/2020
ברצוני לעדכן אתכם כי הסתדרות המורים מקיימת ...
8
15/10/2020
קבינט הקורונה קיבל היום החלטה להחזיר את גני הילדים ...
שלבי חינוך
דלג על שלבי חינוך
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד