חיה שנהב' זוכת פרס לספרות ילדי
חיה שנהב' זוכת פרס לספרות ילדי

חיה שנהב
 זוכת פרס לספרות ילדים ונוער בתחום הגיל הרך תשס"ז

מטעם שר המדע התרבות והספורט

מערכת הד הגן מברכת את הסופרת חיה שנהב,  לרגל זכייתה בפרס לספרות ילדים ונוער בתחום הגיל הרך תשס"ז

חיה שנהב ילידת כפר=יהושע (1936), גרה בירושלים. בוגרת האוניברסיטה העברית בספרות עברית ומוסמכת האוניברסיטה העברית בגיאולוגיה. משנת 1970 מפרסמת ספרי שירה ופרוזה לילדים ולמבוגרים. ספריה זכו בפרסים רבים. בשנת 2004 זכתה בפרס ביאליק לספרות יפה על מכלול יצירתה בספרות הילדים. מספריה לילדים: "מיץ פטל" (עם עובד, 1970), "פיט, פט, טו" (עם עובד, 1975), "דובי'לה בונה בית" (עם עובד, 1987), "תרנגולת כחולה" (הקיבוץ המאוחד, 1987), "דובדבן על השולחן" (עם עובד, 2001), "הארנבת מתקרבת" (עם עובד, 2003).

 

מנימוקי השופטים להענקת הפרס לחיה שנהב

יו"ר חברי ועדת השיפוט ד"ר רבקה גירון

סוד כוחה של חיה שנהב ביצירתה לילדים נעוץ בעובדה שהגיבור הוא ילד אותנטי והסיטואציה הבדויה, בה הוא מופיע, נותנת ביטוי למשחקיו, ליחסיו הרב=צדדיים עם סביבתו האנושית והפיסית כאחד, לשמחותיו ומצוקותיו - לכל אותם חומרים מהם עשוי עולמו.

בסיפוריה ושיריה מגלה חיה שנהב רגישות רבה לדמיונו של הילד הצעיר, הבורא לו מציאות עם חוקים משלו, המובנים לו ולתפיסתו.

ומצויות גם יצירות המציגות עולם פרוע ונטול מגבלות, עולם של נונסנס, שמטרתו לשעשע ולבדר. די אם נזכיר את "מיץ פטל" ו"גברת עם סלים", שתים מיצירותיה המפורסמות ביותר.

מכלול זה של סיפורים ושירים עתירי צליל, קצב ותנועה, משחק ודמיון, וצחוק משחרר, המזין את עולמם התרבותי של ילדים צעירים מוכיח, כי אכן ניתן לכתוב ספרות אמנותית גם לילדים צעירים.

ואת זאת עושה חיה שנהב ברגישות ואהבה רבה מזה 35 שנה.

יו"ר חברי ועדת השופטים ד"ר רבקה גירון

והציורים מאת תמרה ריקמן

פריצת הדרך של חיה שנהב הייתה ב1970, עם צאת פרה "מיץ פטל". את הציורים לספר המקסים הזה, שללא ספק צרובים בתודעת רבים מאתנו, ציירה תמרה ריקמן לא ניתן לקרוא להם איורים, כשם שתמרה מעולם לא הייתה מאיירת במובן המקובל של המילה. זה היה לה מפגש ראשון , מין "התנסות בסוגריים" כפי שהיא מנסחת זאת – התנסות ראשונית שלה בציור מול טקסט. בחנוכה יצא לאור ספר נוסף עם איורים שלה לספרה של נורית זרחי "שלושה אגסים וחד קרן" בהוצאת גרף. תמרה היא ציירת ופסלת, ומאחוריה רקע מרשים של תערוכות קבוצתיות ותערוכות יחיד. מה שמחמם את ליבה במיוחד היא לצפות בילדים במרכז הרפואי "שניידר", כשהם מטפסים על האריה, הג'ירפה והארנב, אותם פיסלה בהשראת ציוריה ממיץ פטל.

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

התחל עצור
8
9/08/2020
ביטוח הבריאות הקבוצתי לחברי הסתדרות המורים הוארך
8
6/08/2020
ברצוני לעדכן אתכם כי אמש התקיימה פגישה עם ...
8
30/07/2020
"אם הליקויים לא יתוקנו, לא נפתח את שנת ...
8
29/07/2020
היום התפרסמה התכנית, שנת הלימודים תשפ"א, ...
8
27/07/2020
מגוון מרתונים לצוות עובדי הוראה
שלבי חינוך
דלג על שלבי חינוך
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד