קדושת האדם

קדושת האדם

14/10/2015
קדושת האדםאזרחים, ככלל, הם אנשים ישרים והגונים. אזרחי ישראל, בני כל הדתות, שואפים לחיות חיים שלווים ושקטים, להתפרנס בכבוד, לחנך את ילדיהם ולשמוח עם משפחותיהם. זאת אמת פשוטה ובסיסית. אנשי דמים, הסתה ובריונות – הם מיעוט שבמיעוט בכל חברה. 

 

רצף הפיגועים ואירועי הטרור המדאיגים מחייבים אותנו, אנשי ההנהגה החינוכית, להשמיע קול ולעשות מעשה; בעוד אנשי כוחות הביטחון עושים עבודתם, מוטלת עלינו החובה והאחריות, ככל שהדבר בידינו, לפעול במגרש החינוכי שלנו כדי לבלום את הטירוף ואת הסחף. הדור הצעיר חש את האווירה, רואה את התלהטות היצרים, שומע את הקולות – ומפנים אותם, וזה בודאי רע לעתיד כולנו. 

 

מערכת חינוך, כידוע וכמקובל, אינה רק טכניקה של שיטות הוראה, מבחנים וציונים. יש לה תפקיד לא פחות חשוב לטפח אחריות חברתית; לפתח כלים ליצירת דו-קיום לצד מחויבות אישית של כל תלמיד לערכי שוויון, לזכויות אדם, למוסר ולדמוקרטיה; לחזק בלב התלמידים את עקרונות האחווה והתקווה, הפיוס והכבוד ההדדי בין איש לבין רעהו. בין כל בני האדם.  

 

אני קורא לכל עמיתיי, מורות ומורים, מנהלים וגננות ומחנכים, לפעול – אישה ואיש בסביבתו ובתפקידו – להרגעת המתיחות; מותר ורצוי לדבר באופן פתוח ומכבד בכיתות ובכל הזדמנות. צריך וחשוב לפתח דיונים כנים במגוון נושאים המטרידים את בני הנוער. אבל בד בבד יש גם להבהיר ולהדגיש את גבולות השיח. אין מחלוקת, עמוקה ככל שתהיה, שצריך לפתור עם סכין, עם אבן או מטען חבלה, חלילה. 

 

הסתדרות המורים מחויבת למסר של קדושת החיים. המסר הזה עומד, חי וקיים לעד, והוא לחלוטין מנותק מפוליטיקה. זהו קו אדום ומוחלט, שהתהליך החינוכי אמור לכלול ולהעצים ללא סייג. 

החינוך וההידברות הם עמודי התווך והם יסודות חוסנה של חברה ושל דמוקרטיה בריאה. חובתנו לשמור עליהם מכל משמר. 

 

יוסי וסרמן 

המזכיר הכללי 

לחדשות נוספות

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

התחל עצור
8
17/09/2020
פנייה דחופה בעניין נוהל החינוך המיוחד מתכונת למידה ...
8
13/09/2020
אנו מתנגדים מכל וכל להחרגת החינוך המיוחד מכלל ...
8
10/09/2020
8
9/09/2020
אבקשכן להקפיד בזמן מחלה להודיע למפקחת הישירה שלכן ...
8
9/09/2020
מידע וטפסים לעובדי הוראה בסיכון פורסם בפורטל
שלבי חינוך
דלג על שלבי חינוך
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד