התשואות שהשיגו קרנות ההשתלמות היו גבוהות מהממוצע בשוק
התשואות שהשיגו קרנות ההשתלמות היו גבוהות מהממוצע בשוק
22/09/2011

במשך שנים רבות, החל משנות ה-60, הבטיחו קרנות ההשתלמות של הסתדרות המורים תשואה של 4% צמודים למדד אך בראשית 2011, בהוראת אגף שוק ההון במשרד האוצר שונו כללי המשחק. כמו קופות אחרות שפעלו במתכונת דומה, נאלצו גם קרנות ההשתלמות לעבור שינוי מבני ולהפוך לחברות מנהלות, וככאלה הן נדרשו בהוראת החוק להעניק לעמיתים את התשואות שמשיגה הקרן בשוק.  

בצירוף מקרים מצער, בחודשים האחרונים התחולל במקביל שינוי לרעה בשוק ההון בארץ ובעולם. המגמה השלילית שנרשמה בהם הובילה בדרך הטבע לתשואות נמוכות יותר, ובעקבות זאת גברה התעניינות המורים בגורל הכספים המושקעים בקרנות. יש לציין שמבחינת המורים היוצאים לשנת השתלמות לא חל כל שינוי. השינוי המדובר במבנה הקרן לא מעלה ולא מוריד והם ממשיכים ליהנות מהמענקים והזכויות כבעבר. לעומתם, מי שצברו את כספם בקרן והתייחסו אליה כאל תוכנית חיסכון ארוכת טווח גילו כי כספם נשחק לאחרונה. ברם, בעשר השנים האחרונות התשואות של הקרן היו כ-12.3%, מעל 4% צמוד ועל כך הלינו עמיתים רבים שדרשו לקבל את תשואות השוק. 

בתגובה לפניות מורים בנושא התבקש דוד שמש, מנכ"ל חברת מודוס סלקטיב שניהלה עד אוגוסט האחרון את העסקים וההשקעות של הקרנות הללו, להסביר את מאפייני המדיניות שננקטה: "קרנות הסתדרות המורים מאופיינות בתמהיל השקעות סולידי ובמדיניות שמרנית במיוחד בהתייחס לכל ענף הגמל, הביטוח והפנסיה", קובע שמש ומסביר כי הקרנות השקיעו חלק מכספם במניות החברות המובילות בארץ ובעולם, לרוב במדד המעוף ובמדדים המובילים בעיקר בארצות הברית ובמדיניות המפותחות. בהתייחסו לחודשים האחרונים קובע שמש עוד כי "לפני הירידות האחרונות בשווקים הקרן השכילה לבצע הקטנה משמעותית בנכסי סיכון הון באפיק המנייתי והן בקונצרני, עובדה שהביאה את הקרן למצב שבו היא מדורגת מבחינת התשואה במקומות הראשונים כמעט בכל חתך, דהיינו גם ברמת השנה הנוכחית וגם ברמת שלש השנים במצטבר ובסטיית תקן (רמת סיכון) נמוכה משמעותית ממתחרותיה.  

לדבריו אלו מצטרף חיים בן דור, יועץ כלכלי שליווה את קרנות הסתדרות המורים בשנים האחרונות. "מדיניות הקרנות מביאה בחשבון באופן מחקרי וסיסטמתי את מצב השוק בארץ ובעולם ובהתאם לכך מנתבת באחריות את השקעות ציבור המורים". לדבריו, גם אם בודקים את רמות הסיכון של ההשקעות לאורך שנים מוצאים כי הקרנות התנהגו בצורה סולידית ושמרנית ולמרות זאת - התשואות שהשיגו תוך לקיחת סיכונים נמוכים, היו גבוהות מהממוצע בשוק. 

יש לציין שדמי הניהול של הקרן הם מהנמוכים במשק ועומדים על 0.2%. 

יעל אפרתי   

 

 

לחדשות נוספות

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

התחל עצור
8
26/10/2020
בקרת תקן ומבחני מיצ"ב לא יתקיימו בשנה"ל ...
8
25/10/2020
בימים האחרונים החלו להיכנס לגנים בקרים מטעם משרד ...
8
21/10/2020
ועדת חינוך משותפת
8
15/10/2020
הסדרת העבודה של הסגל האקדמי
8
15/10/2020
ברצוני לעדכן אתכם כי הסתדרות המורים מקיימת ...
שלבי חינוך
דלג על שלבי חינוך
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד