גילה פינקלשטיין- לחברותי וחברי, משתתפי משלחת הסתדרות המורים ל"מצעד החיים", תשס"ח-2008
גילה פינקלשטיין- לחברותי וחברי, משתתפי משלחת הסתדרות המורים ל"מצעד החיים", תשס"ח-2008

בס"ד 

אייר תשס"ח, מאי 2008 

 

חרף כל הקשיים ועל אף כל המכשולים, יצאה המשלחת לדרכה בשנת ה-60 למדינה.

היה זה מסע קשה, בו היינו זקוקים להרבה רצון ונכונות לדעת ולהבין, ולהרבה דמיון להעלות בו את תפארת העבר הרחוק ואת אימת העבר הקרוב.

סיירנו במרחבי ארץ, שבאדמתה אין אף שעל בו לא מעורב אפרם של אחינו ואחיותינו, אפר שנישא ברוח, שקע בנהרות, נספג באדמה. יצאנו לנסות להבין את מה שקרה – ולא הבנו, כי אי אפשר להבין.

"הדברים שאינני מבין" אומר הסופר אהרון מגד "נמצאים משני עברי התהום: מן העבר האחד – האכזריות חסרת הפשר, ומן העבר השני – היכולת לעמוד בסבל הזה, היכולת לחיות בתוך התופת, ימים, חודשים, אפילו שנים".

אנחנו שייכים לדור שלא חווה, לאושרו, את המאורעות. אבל נותרו עדיין בסביבתנו שרידים, אודים מוצלים מאש, אשר שברו שתיקה בת שנים ויכולים לספר את האמת הנוראה.

אבי המנוח, יצחק יהודה (לייביש) מרגל ז"ל, שאיבד את משפחתו בשואה, הנציח את זכרם יחד עם זכר כל תושבי העיירה בספרו "גריידינג" על שם הקהילה. בתבונתו הרבה טרח לשגר את הספר לספריות החשובות ביותר בעולם, וכך העמיד גלעד לקהילה שנכחדה. זכה אבי ולאחרונה תורגם הספר לאנגלית והועלה לרשת האינטרנט באתר www.jewishgen.org/yizkor/gorodok/gorodok.html

עלינו כמחנכי דור העתיד, להנחיל את המסר לתלמידינו, לילדינו ולנכדינו, גם אם ברבות הימים יתרבו אלו הרוצים לשכוח ולהשכיח, גם אם יום אחד תחליט ממשלת פולין להפוך את אושוויץ לנדל"ן ואת מיידאנק לפארק.

בעוד שנים ספורות יישארו מהשואה רק המילים הכתובות, סרטי הקולנוע, אתרי ההשמדה, שקיומם נתון בידי הממשלות המקומיות ו...זכרוננו שלנו. לנו כמחנכי הדור יש אחריות על הזכרון הזה: "לזכור ולעולם לא לשכוח".

חברותי וחברי למסע. רציתי לומר לכם תודה. תודה - על שעזרתם לי לעבור את המסע הקשה, המכאיב והחשוב שעברנו יחד בפולין. צעדנו יחד בדרך בה צעדו אחינו, שרובם לא שבו ממנה. צעדנו מלאי גאווה על היותנו שייכים לעם ישראל במדינת ישראל. בפולין אהבנו את דגל המדינה יותר מתמיד. בפולין תפסנו את ממדי האסון של השואה. בפולין חשנו היטב את האחריות ואת המחויבות שלנו לחנך את תלמידינו לערכים אשר ימנעו שואה נוספת בעתיד.

תודה לכם על שותפות למסע אותו לא אשכח לעולם, בזכות אלכס המדריך ובזכות החברות והחברים למסע, שהיו מאוחדים כל כך בביצוע השליחות, לכבודכם ולכבודה של הסתדרות המורים.

תודה מיוחדת ליוסי וסרמן, מזכ"ל הסתדרות המורים, שתמך במסע בכל מאודו, והוציא אותו מן הכח אל הפועל, חרף כל המגבלות והאילוצים.

תודה לאלכס בק, המדריך המעולה ועתיר הידע, שליווה אותנו במסירות, ברגישות ובסבלנות רבה.

תודה לאיילת יונגסטר, לנחמן קידר ולכל עובדי משרד הנסיעות "גשר", שעמדו לרשותנו בכל שעה משעות היממה, ונענו ברצון ובדרך מקצועית ואחראית לכל בקשה.

 

גאה בכם, חברי למסע

 

גילה פינקלשטיין ,

ראש המשלחת ל"מצעד החיים" בפולין ויו"ר מועצת ארגון המורים הדתיים בישראל

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

התחל עצור
8
21/10/2020
ועדת חינוך משותפת
8
15/10/2020
הסדרת העבודה של הסגל האקדמי
8
15/10/2020
ברצוני לעדכן אתכם כי הסתדרות המורים מקיימת ...
8
15/10/2020
קבינט הקורונה קיבל היום החלטה להחזיר את גני הילדים ...
8
14/10/2020
מענה טלפוני 03-6922922 בשעות 15:00-08:00
שלבי חינוך
דלג על שלבי חינוך
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד